پایان نامه آشنایی با سیستم تبدیل متن به گفتار۹۱ص

مقدمه

گفتار برای بشر طبیعی ترین و کارآمدترین ابزار مبادله اطلاعات است . کنترل محیط و ارتباط با ماشین بوسیله گفتار ازآرزوهای او بوده است .طراحی و تولید سیستم های تشخیص گفتار هدف تحقیقاتی مراکز بسیاری در نیم قرن اخیر بوده است.یکی از اهداف انسانها در تولید چنین سیستم هایی مسلماً توجه به این نکته بوده است که ورود اطلاعات به صورت صوتی ،اجرای دستورات علاوه بر صرفه جویی در وقت و هزینه ، به طرق مختلف کیفیت زندگی ما را افزایش می دهند.

تبدیل متن به گفتار یکی از مباحث مهم در طراحی و ساخت سیستم‌های چند رسانه‌ای در مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات و ارتباطات می‌باشد. هدف از تبدیل متن به گفتار در کنار بازشناسی گفتار برقراری ارتباط بین انسان و ماشین در اساسی‌ترین و  طبیعی‌ترین شکل آن یعنی گفتاری میباشد. نیاز به تبدیل متن به گفتار توسط کامپیوتر یکی از نیازهای امروز جامعه بشری است. تبدیل متن به گفتار طیف گسترده‌ای از علوم را شامل می‌شود که از آن جمله می‌توان به فیزیک اکوستیک، آناتومی اندامهای گفتاری، انواع تحلیل‌های متنی شامل تعیین ساختار متن، هنجار‌سازی متن، تحلیل‌های صرفی، نحوی و معنایی، رفع ابهام از کلمات هم نویسه و نیز مباحثی از روشهای یادگیری ماشین، الگوریتم‌های پردازش سیگنالهای رقمی، مباحث مربوط به پردازش گفتار رقمی، سخت افزار و نرم افزار کامپیوتر و مانند آن اشاره کرد.

مطالعه یک زبان خارجی به صورت نوشتاری، انسان را به صورت کامل و همه جانبه بر آن زبان مسلط نمی کند. برای تسلط کامل بر یک زبان، تکلم و نیز شنیدن آن لازم است. ممکن است شما بخواهید تلفظ درست مقاله یا مطلبی را که به یک زبان خارجی نوشته اید و قرار است آن را در جلسه ای شفاهاً ارائه دهید، چک کنید. به این دلایل و نیز دلایلی دیگر، به شما توصیه می شود نرم افزاری داشته باشید که متن را به صدا تبدیل کند.

ورودی نرم افزار  TTS می تواند هر نوع متن فارسی یا انگلیسی و… باشد این نرم افزار می تواند مستقیماً از طریق تایپ کردن متون در محل تعبیه شده برای خواندن ستون آن استفاده شود و یا به عنوان Plug in  برای نرم افزارهای کاربردی دیگر همچون Word  و غیره به کار رود نرم افزار برای کار عمومی تنظیم شده است اما قابلیت آن را دارد که برای کاربرد محیط خاص تنظیم شود در این صورت میزان وقت و کارایی سیستم تا حد زیادی بالا می رود خروجی سیستم بصورت یک فایلWave  می باشد که می تواند بصورت Real-Time توسط سیستم پخش شود و یا به منظور استفاده های آتی ذخیره گردد.

پیغام های تلفنی، فرهنگ لغات گویا، نامه های الکترونیکی، افراد نابینا ( استفاده از این سیستم  نیاز به تهیه کتاب ها با خط بریل را از بین می برد)، افراد کم سواد و یا بی سواد، سیستمهای خانگی (لوازم خانگی سخنگو و اخطار دهنده )، سیستم های اداری (پیگیری نامه ها و… )، سیستم های امنیتی (مانیتورینگ، اخطار دهنده های گویا ) و غیره …می تواند از کاربرد های این نرم افزار باشد.