بررسي فرآيند توليد انرژي در نيروگاه هاي سيکل ترکيبي92 ص

مقدمه :
بررسی فرآیند تولید انرژی در نیروگاه های سیکل ترکیبی
در این تحقیق سعی بر این است تا فرآیند تولید انرژی در نیروگاه سیکل ترکیبی از ابتدا (فاز تولید) تا انتها (فاز مصرف) موردبررسی قرار گیرد و دراین بین به مقایسه با نیروگاه های دیگر در زمینه معایب و مزایا و همچنین تعداد آنها و علل عدم بکارگیری در سطح گسترده از این گونه نیروگاه ها پرداخته شود.
در توضیح مقدمۀ فوق برای سهولت در درک چگونگی فعالیت نیروگاه سیکل ترکیبی ابتدا لازم است که توضیحاتی را ارائه نمائیم.
نیروگاه سیکل ترکیبی شامل دو سیستم نیروگاهی در کنار یکدیگر می باشد که سیستم اول یک نیروگاه گازی است که با سوزاندن گاز، الکتریسیته تولید می کند بدین صورت که توربین گاز آن به یک ژنراتور برق متصل می باشد و سیستم دوم یک نیروگاه بخار می باشد که از گازهای حاصل از سوزاندن گاز (بعد از عبور از توربین گاز) در نیروگاه اول برای گرم کردن آب و تولید بخار استفاده می کند و بخار تولیدی، یک توربین بخار را که به یک ژنراتور تولید برق متصل است به حرکت در می آورد.

برای بیشتر باز کردن مطلب در این زمینه پس از جستجو در سایتهای اینترنتی و همچنین برخی از کتب در زمینه نیروگاه ها به نیروگاه سیکل ترکیبی قم مراجعه کردیم تا در آنجا از نزدیک با روند تولید برق آشنا شویم.
ضمناً ناگفته نماند که هدف اصلی ما در این تحقیق صرفاً آشنایی بیشتر با روند تولید انرژی الکتریکی در نیروگاه سیکل ترکیبی، تفاوتهای آن با نیروگاه های دیگر و همچنین بررسی فوائد بکارگیری این نیروگاه ها در سطح گسترده می باشد. و در این مقاله به علت کمبود زمان ناچار، فقط به کلیات این موضوعات پرداخته ایم.
شایان ذکر است متأسفانه با وجود اهمیت موضوع نیروگاه های سیکل ترکیبی و فایده های آن (که در بخشهای بعدی به آن خواهیم پرداخت) منابع موجود و قابل دسترس صرفاً به کلیات موضوع پرداخته اند و شاید بنابه دلایلی بر جزئیات پرداخته نشده است. امیدواریم که این عدم دسترسی به جزئیات بر روی کیفیت کار تحقیقاتی ما تأثیر منفی نگذاشته باشد. با این وجود سعی ما بر این بوده است تا یک مجموعه قابل قبول را ارائه نمائیم.